Následujte nás

Instagram #mestoostrov

Letohrádek Ostrov – Galerie umění

Na místě staršího dřevěného letohrádku Julia Jindřicha, vévody Sasko-Lauenburského nechal postavit podle návrhu stavitele Abraháma Leuthnera v letech 1673-1679 Julius František, vévoda Sasko-Lauenburský letohrádek nový.

Dnes v ostrovském letohrádku sídlí pobočka karlovarské galerie umění, která v rámci krátkodobých expozic prezentuje tvorbu českých umělců převážně z 1. poloviny 20. století. Mimo výstav pořádá galerie také různé zajímavé workshopy. K aktuálním výstavám a historii objektu jsou připraveny pro návštěvníky komentované prohlídky.

Otevírací doba

květen-říjen: úterý-neděle 10:00–17:00

Vstupné

  • výstavy: základní 40 Kč/zlevněné 20 Kč
  • vstupné do historického interiéru: 20 Kč

Vždy první středu v měsíci bezplatný vstup na všechny výstavy.
SLEVY PRO: děti do 15 let, studenty, důchodce, ZTP, ZTP/P, rodiny a skupiny

Kontakty

Zámecký park 226, 363 01 Ostrov
Tel: 353 842 883, 737 072 522, e-mail: letohradek@galeriekvary.cz
Web: www.letohradekostrov.cz
FB: Letohrádek Ostrov

Architektura

Vnitřní úpravy byly dokončeny v roce 1683. Centrální, samostatně stojící stavba čtvercového půdorysu s altánovým nástavcem, tvořícím druhé patro, je ze všech čtyř stran prolomena vstupy s kamennými portály. Mezi jednotlivými okenními osami probíhá pilastrový řád, v přízemí s pilastry bosovanými, v patře hladkými s toskánskými hlavicemi. Pod korunní římsou probíhá jednoduchý vlys s triglyfy. V plochách nad okny jsou obdélné výplně s diamantovým motivem. Ve středu dispozice je vytvořena ústřední hala, otevřená průhledem do patra, s malbou pokračující iluzivní architektury s alegorickými postavami. V přízemí je hala řešena na půdorysu osmiúhelníku s nikami v podobě grót s kašnami. Nad nimi jsou v patře řešeny balkónky s balustrádou, procházející do jednotlivých místností. Interiér upravoval v roce 1692 Domenico Egidio Rossi. Místnosti klenuty neckovými klenbami se štukovou výzdobou. Letohrádek je majetkem státu a je v něm umístěna Galerie umění.

Rubriky