Následujte nás

Instagram #mestoostrov

Stará radnice Ostrov

Goticko renesanční budovu Staré radnice najdete uprostřed historického centra města, na ostrovském Starém náměstí.

Stálá expozice hodinových strojů

Milovníci strojů času a umění starých řemesel jistě uvítají možnost zhlédnutí stálé výstavy hodinových strojů, která je umístěna ve Staré radnici.

Provozní doba

středa – pátek: 13:00 – 17:00 hod.
sobota – neděle: 11:00 – 17:00 hod.

Kontakt

+420 724 509 195, e-mail: stararadnice@dk-ostrov.cz

Architektura

Původně středověká stavba radnice několikrát vyhořela, a tak dnešní podobu ovlivnily její přestavby v letech 1569, 1795 a 1866. Původní gotickou stavbu dokládají mohutná obvodová zdiva s podloubími. Středověkem dýchají také sklepy, jejichž původ sahá až do 14. století. Do renesanční podoby byla Stará radnice přestavěna po požáru v 16. století. Dodatečně byla přistavěna hranolová věž s hodinami, znakem města a třemi reliéfy, znázorňujícími Šalamounův soud, Spravedlnost a Zuzanu v lázni. Zhruba za tři století nato dostal dům po dalším požáru novogotickou podobu.

Ve vstupním prostoru Staré radnice se nachází původní Síň konšelů – dnešní obřadní síň města Ostrov. Ta se pyšní dochovaným fragmentem původní renesanční malby.

V podkroví Staré radnice se nachází výstavní prostor, ke kterému vede vestavěné klasicistní schodiště. Jižní štít podkroví má v kamenném zdivu zachovalou část původní goticko – renesanční konstrukce. Výstavy se zde pořádají po celý rok. Ve Staré radnici je umístěna stálá výstava hodinových strojů, jejichž historie sahá až do 16. století.

Rubriky