menu close
Úvod Akce Přednáška k výročí popravy 27 českých pánů

POPRAVA 27 ČESKÝCH PÁNŮ NA STAROMĚSTSKÉM NÁMĚSTÍ

V roce 1569 se v Ostrově na zámku narodil Jáchym Ondřej Šlik – významná osobnost evropského formátu a jeden z hlavních vůdců stavovského povstání. Město Ostrov se v roce 1602 vymanilo z poručnictví vrchnosti a v roce 1607 získalo dokonce šlikovské dědičné právo. Tak se městská obec stala nezávislou na feudální vrchnosti a podléhala opět jako kdysi, jen královské komoře.

Za svou účast ve stavovském povstání z let 1618–1620 a bitvě na Bílé hoře přišel na Staroměstském náměstí, které se proměnilo dne 21. června 1621 v popraviště, Jáchym Ondřej Šlik o svou hlavu a pravou ruku. Byl popraven jako první z 27 českých pánů.  Setnul ho nejznámější kat – Jan Mydlář. Hlava s rukou položenou na ústa byla na kopí vyvěšena na ochozu Staroměstské mostecké věže. V květnu 1622 dovolil Karel z Lichtenštejna po častých prosbách hraběnky Šlikové a dalších příbuzných, aby byla Šlikova lebka sňata a s veškerými obřady pohřbena rodinou.

V rámci tohoto mimořádného výročí připravujeme přesně o 400 let později, dne 21. června od 17:00 hod. přednášku kurátorky výstavy Mgr. Miluše Kobesové, která se uskuteční v zastupitelském sále přímo na zámku. Po přednášce bude následovat komentovaná prohlídka expozice včetně představení údajného meče kata Jana Mydláře.

V sobotu 26. června, v rámci Dne pro Ostrov, proběhnou v čase od 14:00 do 17:00 hod. další komentované prohlídky zmíněné výstavy.

Více informace o J. O. Šlikovi najdete zde:

https://www.icostrov.cz/jachym-ondrej-slik/

© 2021 Město Ostrov