menu close
Úvod Novinky Sváteční pozvánka do Ostrova

OSTROVSKÉ PAMÁTKY A EXPOZICE ZVOU K NÁVŠTĚVĚ I VE SVÁTEČNÍ DNY 28. ZÁŘÍ a 28. ŘÍJNA 2021

Státní svátky znamenají pro mnohé z obyvatel prosté slovo „volno“. Pro všechny, kteří nemusí v tyto dny do pracovního procesu, je to příležitost k aktivnímu či pasivnímu odpočinku i připomenutí si významu svátečního dne. Hledáte-li pro sebe a vaše okolí nápad, jak využít volný den, předkládáme několik tipů, kam vyrazit na prohlídku zajímavých expozic.

EXPOZICE NA ZÁMKU

ZÁMECKÁ ZAHRADA V PROMĚNÁCH ČASU

SALA TERRENA, HOT TIP – NOVINKA – Multimediální expozice z dob, kdy ostrovská zámecká zahrada patřila k těm nejvýznamnějším v Evropě. Poznejte 8. div světa, zámeckou zahradu tak, jak byla kdysi nazývána, ve všech jejích vývojových etapách.

ŠLIKOVÉ NA OSTROVSKÉM PANSTVÍ – BOHATSTVÍ A MOC

PODKROVÍ – Nahlédněte do historie 16. století, kdy v Ostrově na zámku žily generace tohoto slavného rodu. Uvidíte meč kata Jana Mydláře, kterým byl sťat Jáchym Ondřej Šlik nebo také národní kulturní památku Šlikovskou mincovní kazetu osazenou pravými šlikovskými a plánskými stříbrnými tolary.

OSTROVSKÝ PORCELÁN

DVORANA – Nejucelenější sbírka ostrovského porcelánu značky PULS ze slavné ostrovské porcelánky Pfeiffer & Löwenstein Schlackenwerth, která svou produkci vyvážela do celého světa. K vidění je např. porcelánová souprava Calais, kterou si oblíbil a ve svém salónním vlakovém voze měl i T. G. Masaryk.

STARÁ RADNICE

TOMÁŠ JŮNEK – Fotografem nejvzácnějších zvířat

Tomáš Jůnek prostřednictvím svých fotografií seznámí zblízka s posledními zvířaty svého druhu – pouze do 24.10. 2021.

Toskánští Habsburkové a ostrovském panství v letech 1808 – 1918

Nejvýznamnější osobností z toskánské větve v Ostrově byl Leopold II. Toskánský, 3krát po sobě zvolený starosta. Jeho i mnohé další osobnosti z toskánské větve lze zhlédnout na mini panelové výstavě.

Hodinové stroje a strojky

Stálá expozice pro milovníky strojů času, která obsahuje i exponáty až ze 16. století.

KLÁŠTERNÍ AREÁL

Bible a mince, peníze v příbězích Písma svatého

Mnoho biblických příběhů popisuje obchodní vztahy. Hlavním uchovatelem hodnoty v antice byl drahý kov a z něj vyráběné mince. Jak vypadaly ražby, které jsou v příbězích zachyceny nebo hromádka 30ti stříbrných, za které Jidáš zradil Ježíše? Odpovědi přináší expozice.

Církevní umění západního Krušnohoří

Sakrální umění zahrnuje nejen oblast výtvarného a sochařského umění, ale také architekturu, šperkařství, cizelérství, knižní umění, kovotepectví, zvonařství apod. Návštěvníci se seznámí se stavebním vývojem klášterního areálu, jeho méně známou historií a především pak s uměleckými a liturgickými předměty. Součástí expozice je doprovodná výstava Zničené kostely na Karlovarsku – výstava vyobrazuje nejvýznamnější staveby v okolních obcích, jejich devastaci a následnou demolici.

Ekocentrum – minizoo s více než 100 zvířecími živými exponáty

Zvířátka potěší vždy malé i velké. Venkovní i vnitřní prostory Ekocentra překvapí svou rozmanitostí.

© 2021 Město Ostrov