SLEDUJTE NÁS

Výstava Krušnohorské betlémy v Ostrově

Již se stalo tradicí, že v období adventu a Vánoc probíhá v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie v Ostrově výstava betlémů. V loňském roce své betlémy představili krušnohorští a ostrovští betlémáři.  Betlémářství v Krušnohoří  má dlouholetou tradici  sahající až do přelomu 18./ 19. století. V Krušnohoří se vyráběly především betlémy dřevěné, vyřezávané  a  z porcelánové hmoty. Papírové betlémy pro tuto oblast typické nebyly.

Letos si návštěvníci budou moci  prohlédnout méně známé betlémy, např. Anglický betlém od Jiřího Laina, krušnohorského abertamského řezbáře a výtvarníka. Několik betlémů z dílny ostrovského řezbáře Václava Nekoly (medailonek), které zapůjčil na výstavu jeho syn Petr. Vystavené jsou i paličkované betlémy  od paní Marie Pavelkové.  Od  Římsko-katolické  farnosti Ostrov je zapůjčen  velký skříňový krušnohorský betlém z Jáchymova.

V klášterním kostele nechybějí  betlémy ani z jiných materiálů, např. z papíru, hmoty, keramiky. Atypické betlémy z různých profesí vystavuje pan Vladimír Lesser , např.  sklářský, rybářský nebo myslivecký.

Výstave je doprovázena  i  různými typy  formiček na vánoční cukroví a formami na pečení z průběhu  20. století, které používaly naše babičky a maminky.

Výstava je otevřena od  druhé adventní neděle (06.12.2020) a bude trvat  do svátku Tří králů (06.01.2021).

Miluše Kobesová, kurátorka

Více o ostrovských betlémářích

Ostrovští betlémáři

Náš TIP!

Stáhněte si malého elektronického průvodce regionem.