Krippenausstellung

TEXT WARTET AUF ÜBERSETZUNG, WIR BITTENUM  ETWAS GEDULD.

Již se stalo tradicí, že v období adventu a Vánoc probíhá v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie v Ostrově výstava betlémů. V loňském roce své betlémy představili krušnohorští a ostrovští betlémáři. Betlémářství v Krušnohoří má dlouholetou tradici sahající až do přelomu 18./ 19. století. V Krušnohoří se vyráběly především betlémy dřevěné, vyřezávané a z porcelánové hmoty. Papírové betlémy pro tuto oblast typické nebyly.

Letos si návštěvníci budou moci prohlédnout méně známé betlémy, např. Anglický betlém od Jiřího Laina, krušnohorského abertamského řezbáře a výtvarníka. Několik betlémů z dílny ostrovského řezbáře Václava Nekoly, které zapůjčil na výstavu jeho syn Petr. Vystavené jsou i paličkované betlémy od paní Marie Pavelkové. Od Římsko-katolické farnosti Ostrov je zapůjčen velký skříňový krušnohorský betlém z Jáchymova. Dominantu výstavy tvoří betlém od pana Václava Kopeckého.

V klášterním kostele nechybějí betlémy ani z jiných materiálů, např. z papíru, hmoty, keramiky. Atypické betlémy z různých profesí vystavuje pan Vladimír Lesser , např. sklářský, rybářský nebo myslivecký.

Výstave je doprovázena i různými typy formiček na vánoční cukroví a formami na pečení z průběhu 20. století, které používaly naše babičky a maminky.

Výstava je otevřena od druhé adventní neděle (06.12.2020) a bude trvat do svátku Tří králů (06.01.2021).

Miluše Kobesová, kurátorka

Laden Sie einen kleinen elektronischen Reiseführer für die Region hier.