menu close

Do historie Ostrova a dalších 6 měst v Krušnohoří vás zavede virtuální a rozšířená realita. Počítačové technologie simulují skutečný svět, doplňuje ho o 3D předměty, obrázky, fotky, texty a jiné digitální informace.

Znovuoživené Krušnohoří je projekt, který těchto technologií využívá k tomu, aby místním i návštěvníkům vyprávěl příběh Ostrova a Krušných hor tak trochu jinak. Zájemci poznají dávno zaniklá místa, prožijí historické události nebo alespoň na chvilku zažijí atmosféru současných měst v době jejich největší slávy.

Cestování časem v Ostrově

V Ostrově na Rastattském nádvoří na vás již dnes čeká Štěpán Šlik, který se pochlubí se svým podnikatelským úspěchem, na Staré radnici nahlédnete do starostenského úřadu Leopolda II. Toskánského, v parku si prohlédnete stavbu Paláce princů, Pohledovou zeď s obrovskou sochou Neptuna a vodopádem a také Zámeckou zahradu v době její největší slávy. Svou cestu zakončíte v klášterním areálu příběhem vzniku Posvátného okrsku.

A jak to celé funguje?

Na jednotlivých místech jsou rozmístěny žluté tabule s informacemi o dané lokalitě. Na tabulích jsou QR kódy, jejichž prostřednictvím je možno stáhnout aplikaci do mobilního zařízení (technické informace viz níže nebo na www.zivehory.cz). S její pomocí a po načtení dalších QR kódů spustíte vizualizace ke každému místu.

Pokud nevlastní odpovídající mobilní zařízení (specifikace viz níže), můžete si zapůjčit zdarma tablety, v případě Ostrova v Informačním centru Na Zámku.

Zápůjčka tabletů k projektu Znovuoživené Krušnohoří

Časová délka trasy cca 2 hodiny. Poslední výpůjčka možná 2 hod. před zavírací dobou IC (v 15 hod. v letní sezóně, ve 14 hod. v zimní sezóně). Vratná záloha za vypůjčení tabletu je ve výši 1000 Kč a skládá se při výpůjčce tabletu. Po vrácení tabletu se záloha návštěvníkovi vrací.

Podrobný manuál – aneb Jak na to?

  • Pro spuštění vizualizace si musíte do svého mobilního telefonu nebo tabletu nainstalovat aplikaci pro rozšířenou realitu (AR) s názvem Živé hory/Lebendiges Erzgebirge a stáhnout data k jednotlivým vizualizacím. Data jsou objemově náročná, proto vše doporučujeme stahovat v předstihu přes Wi-Fi.
  • Aplikace Živé hory funguje v systémech iOS i Android.
  • V případě iOS na iPhone od modelu 8 výše a na iPadech od roku 2017 a v modelech iPad Air.
  • Zařízení se systémem Android musí podporovat technologii AR CORE. Seznam kompatibilních zařízení najdete na odkazu:
https://developers.google.com/ar/discover/supported-devices

Důležité pokyny k instalaci a použití aplikace

  • Aplikaci Živé hory si můžete stáhnout na App Store nebo Google Play, případně prostřednictvím QR kódu na webu Zivehory.cz/app.
  • V telefonu či tabletu musí být volná kapacita úložiště minimálně 1,5 GB pro všech 6 vizualizací. Při použití iOS nesmí dojít při stahování aplikace a dat k uzamčení obrazovky nebo k přepnutí do jiné aplikace. Pokud k tomu dojde, stahování bude přerušeno. Ve funkci Nastavení u Zobrazení a jas v Uzamčení nastavte Nikdy.
  • Po příchodu k jednotlivým pointům spusťte aplikaci Živé hory, vyberte si Ostrov a příslušný point. Po té načtěte hlavní QR kód na pultovém panelu a můžete sledovat vizualizaci.
  • Po spuštění vizualizace s rozšířenou realitou se musí nejdříve zaměřit telefon na zem a po zobrazení tečkované sítě přidat 3D model či hranou rozšířenou realitu.
  • Někdy je nutné tlačítko + zmáčknout opakovaně. Zde se po načtení QR kódu zobrazí detailní video Návod k použití aplikace a jednotlivých vizualizací. Tablet s funkční aplikací si můžete zapůjčit v IC Ostrov na Zámku.

Pokračování v Krušných horách

Pokud se vám cestování časem zalíbí, pokračovat můžete v Jáchymově, na Božím Daru, Loučné pod Klínovcem, Abertamech, Breitenbrunnu či Annabergu. Podrobné informace najdete na www.zivehory.cz 

Soutěžní kvíz

Soutěžní kvízy si můžete vyzvednout v Informačním centru Na Zámku. Vyplněné kvízy můžete odevzdat v Informačním centru Na Zámku a jednou za 3 měsíce losujeme výherce správných odpovědí, který obdrží dárek z propagačních předmětů města Ostrova. Vyberte si kvíz dle náročnosti 1 až 3.

Potlesk autorům a poděkování

Na vývoji a tvorbě Znovuoživeného Krušnohoří se podílí výše uvedená města a společnost Antikomplex již několik let za finančního přispění fondů Evropské unie. Všichni zúčastnění doufají, že lepší poznání historie pomůže chránit a rozvíjet kulturní, přírodní a historické dědictví Krušnohoří – našeho společného území.

ZNK loga paticka upr1

© 2024 Město Ostrov