menu close

Komplex barokních památek v areálu bývalého kláštera piaristů včetně klášterní zahrady byl zpřístupněn veřejnosti v roce 2007. Dva roky trvala práce na projektu s názvem Historický Ostrov.

Obnova se týkala především zámeckého parku, areálu bývalého piaristického kláštera, kaple sv. Floriána, pohřební kaple sv. Anny, kaple Panny Marie Bolestné, interiéru kostela Zvěstování Panny Marie včetně klášterní zahrady. Ostrovu se podařilo nejen historické jádro rekonstruovat, ale zároveň do něj vnést život, dění a zpřístupnit jej návštěvníkům i obyvatelům města. V rámci projektu vzniklo také Ekocentrum, které slouží zájmovým aktivitám dětí a mládeže v oblasti ochrany životního prostředí. V ekocentru našlo své útočiště přes 100 druhů zvířat.

Celkové náklady projektu činily přes 145 milionů korun, z toho 106 milionů získalo město z Evropského fondu pro regionální rozvoj, 17, 5 milionu korun ze státního rozpočtu a z finančních prostředků Ostrova bylo uhrazeno 21,5 milionu korun. „Bez podpory Evropské unie by památkový komplex chátral patrně ještě desetiletí,“ doplnil starosta Jan Bureš.

Projekt Historický Ostrov by měl přispět k rozvoji cestovního ruchu ve městě a okolí a k zviditelnění Ostrova v rámci regionu.

© 2024 Město Ostrov