menu close

Goticko-renesanční budovu Staré radnice najdete uprostřed historického centra města na ostrovském Starém náměstí.

Historie

Původně středověká stavba radnice několikrát vyhořela, a tak dnešní podobu ovlivnily její přestavby v letech 1569, 1795 a 1866. Původní gotickou stavbu dokládají mohutná obvodová zdiva s podloubími. Středověkem dýchají také sklepy, jejichž původ sahá až do 14. století. Do renesanční podoby byla Stará radnice přestavěna po požáru v 16. století. Dodatečně byla přistavěna hranolová věž s hodinami, znakem města a třemi reliéfy znázorňujícími Šalamounův soud, Spravedlnost a Zuzanu v lázni. Zhruba za tři století nato dostal dům po dalším požáru novogotickou podobu.

Ve vstupním prostoru Staré radnice se nachází původní Síň konšelů – dnešní obřadní síň města Ostrov. Ta se pyšní dochovaným fragmentem původní renesanční malby. Do podkroví staré radnice vede vestavěné klasicistní schodiště a nachází se zde velmi příjemný nejen výstavní prostor. Jižní štít podkroví má v kamenném zdivu zachovalou část původní goticko – renesanční konstrukce.

Současnost

Současná stará radnice slouží jako obřadní síň a jako kulturní centrum. Recepci najdete v nově otevřené prodejní galerii Podhoubí v podloubí radnice. Ve vrchních patrech radnice jsou vedle pravidelných výstav místních a regionálních umělců instalovány dvě stálé expozice.

Otevírací doba


Stará radnice: OTEVŘENA
Út - Ne: 10.00-12.00 a 12.30-17.00

12. 8. 2023 probíhají svatby.
Radnice pro veřejnost otevřena
od 12.30 hod.

Recepce a vstupenky
v podloubí radnice.

Vstupné


Základní vstupné: 60 Kč

50% sleva děti, studenti, senioři a ZTP

Rodinné vstupné: 150 Kč

Kontakt


Staré náměstí 46, Ostrov
Tel. 724 509 195
stararadnice@dk-ostrov.cz

© 2023 Město Ostrov