Stará radnice Ostrov

Goticko-renesanční budovu Staré radnice najdete uprostřed historického centra města, na ostrovském Starém náměstí.

Původně středověká stavba radnice několikrát vyhořela, a tak dnešní podobu ovlivnily její přestavby v letech 1569, 1795 a 1866. Původní gotickou stavbu dokládají mohutná obvodová zdiva s podloubími. Středověkem dýchají také sklepy, jejichž původ sahá až do 14. století. Do renesanční podoby byla Stará radnice přestavěna po požáru v 16. století. Dodatečně byla přistavěna hranolová věž s hodinami, znakem města a třemi reliéfy znázorňujícími Šalamounův soud, Spravedlnost a Zuzanu v lázni. Zhruba za tři století nato dostal dům po dalším požáru novogotickou podobu.

Ve vstupním prostoru Staré radnice se nachází původní Síň konšelů – dnešní obřadní síň města Ostrov. Ta se pyšní dochovaným fragmentem původní renesanční malby. Do podkroví staré radnice vede vestavěné klasicistní schodiště a nachází se zde velmi příjemný nejen výstavní prostor. Jižní štít podkroví má v kamenném zdivu zachovalou část původní goticko – renesanční konstrukce.

Stálé expozice

Toskánští Habsburkové a ostrovské panství v letech 1808 – 1918

Panelová výstava, která je instalována u příležitosti 150. výročí úmrtí významného majitele ostrovského panství a zámku Leopolda II. Toskánského (rod Habsburg – Lothringen).

Hodinové stroje a strojky

Milovníci strojů času a umění starých řemesel jistě uvítají možnost zhlédnutí stálé výstavy hodinových strojů, jejichž historie sahá až do 16. století. Zájemci se mohou podívat také na malou ukázku archeologických nálezů v Ostrově.

Nadcházející akce

Vstupné

Stálé expozice zdarma, vstup zpoplatněn pouze na aktuální výstavy.

Otevírací doba

Út – Pá 13.00 – 17.00, So – Ne 11.00 – 17.00

Kontakt

Staré náměstí 46, Ostrov, +420 724 509 195, stararadnice@dk-ostrov.cz