Následujte nás

Stará radnice Ostrov

Goticko renesanční budovu Staré radnice najdete uprostřed historického centra města, na ostrovském Staroměstském náměstí.

Původně středověká stavba radnice několikrát vyhořela, a tak dnešní podobu ovlivnily její přestavby v letech 1569, 1795 a 1866. Původní gotickou stavbu dokládají mohutná obvodová zdiva s podloubími. Středověkem dýchají také sklepy, jejichž původ sahá až do 14. století. Do renesanční podoby byla Stará radnice přestavěna po požáru v 16. století. Dodatečně byla přistavěna hranolová věž s hodinami, znakem města a třemi reliéfy, znázorňujícími Šalamounův soud, Spravedlnost a Zuzanu v lázni. Zhruba za tři století nato dostal dům po dalším požáru novogotickou podobu.

Ve vstupním prostoru Staré radnice se nachází původní Síň konšelů – dnešní obřadní síň města Ostrov. Ta se pyšní dochovaným fragmentem původní renesanční malby.

Výstavní prostor se nachází v podkroví Staré radnice, ke kterému vede vestavěné klasicistní schodiště. Jižní štít podkroví má v kamenném zdivu zachovalou část původní goticko – renesanční konstrukce. Výstavy se zde pořádají po celý rok. Ve Staré radnici je umístěna stálá výstava hodinových strojů, jejichž historie sahá až do 16. století.

Stálá expozice hodinových strojů

Milovníci strojů času a umění starých řemesel jistě uvítají možnost zhlédnutí stálé výstavy hodinových strojů, která je umístěna ve Staré radnici. Více najdete v sekci Výstavy a expozice

Provozní doba

Otevírací doba od 27. 5. 2020
Středa – pátek 13.00 – 17.00 hod. | sobota – neděle 11.00 – 17.00 hod.
Ve dnech konání svatebních obřadů je výstava otevřena od 13.00 hod.

Kontakt

+420 724 509 195, e-mail: stararadnice@dk-ostrov.cz