menu close

Na samém západě České republiky, při státní hranici s Německem, se nachází region Ostrovsko, který zahrnuje 14 samostatných obcí: Abertamy, Boží Dar, Hájek, Horní Blatná, Hroznětín, Jáchymov, Krásný Les, Merklín, Ostrov, Pernink, Potůčky, Stráž nad Ohří, Velichov a Vojkovice.

Jde o oblast, která návštěvníkům předkládá celou řadu zajímavostí. Milovníkům přírody, turistům a příznivcům letních i zimních sportů a rekreací – množství tras, úkazů a lokalit jako např., nejvyšší vrchol Krušných hor Klínovec (1244 m n. m. ) a nejvýše položené městečko ve střední Evropě Boží Dar ( 1028 m n. m.) s jeho rašeliništěm. Dále např. Blatenský vodní příkop, nedaleké propadliny Vlčí jámy s jeskynním ledem či Celní skálu a 70 m dlouhou, ve skále vytesanou, stezku ve Stráži nad Ohří aj. V zimě pak kilometry upravených běžeckých tras i sjezdovky a lanovky horských středisek Abertamy, Pernink, Boží Dar, Horní Blatná, Jáchymov, Loučná pod Klínovcem.

Region Ostrovsko a Poohří se zdál být výhodným místem už v daleké minulosti. A tak si jeho předností všimli a pro svá hradiště vybrali, již Slované (Velichov). Zdejšímu kraji se ani později nevyhýbaly různé historické mezníky. To dokladují mnohé památky, ať už stavební a hrady a zámky v Ostrově, Velichově, Šlikova věž v Jáchymově, Hauenštejn u Krásného Lesa či Himlštejn u Stráže nad Ohří. Mezi krajinářské památky patří ostrovský zámecký park, v době baroka nazývaný osmým divem světa či park hornohradský.

Oblast byla po celou dobu místem střetávání odlišných kultur a převážně prvku německého, ale i třeba židovského, o čemž svědčí jeden z nejstarších židovských hřbitovů v republice v Hroznětíně. Zejména německé prostředí poté velmi utrpělo po roce 1945 odsunem původního obyvatelstva. Lokalitu proslavilo několik zajímavostí a rovněž velmi známá důlní činnost a hornictví. Tak se území mezi Perninkem, Horní Blatnou (též cínařství) a Abertamy (rukavičkářství) nazývalo „stříbrným trojúhelníkem“ a velmi proslaven důlní činností je také Jáchymov a rovněž jeho mincovnictví, objev radia manželi Curieovými, lázeňství či neblaze proslulé uranové lágry 50.let 20. století. Dokladem zašlé slávy jsou tak muzea v Horní Blatné, Jáchymově, Božím Daru.

© 2024 Město Ostrov