menu close

Máte rádi pivo? Vydejte se ochutnávat regionální speciály vyrobené v minipivovarech Karlovarského kraje.

Produkt destinační agentury Živý kraj „Cesta za pivem Karlovarským krajem“ zabodoval 1. místem na Velké ceně cestovního ruchu 2021/2022. Vznikl s cílem podpořit specifickou lokální gastro produkci a propojit ji do oblasti cestovního ruchu.  A to se povedlo!

VÍTEJTE NA CESTĚ ZA PIVEM!

Jestli je Česko něčím opravdu známé ve světě, je to pivo. Víte, že je v Čechách více než 100 českých pivovarů? Průměrná spotřeba tohoto zlatavého a blahodárného moku je ročně 160 l/ na osobu, což je nejvíce na celém světě. V posledních letech zažila pivní scéna neskutečný boom. Vznikat a prosperovat začaly i malé pivovary s nabídkou regionálních piv. A to je na nich to krásné. Každý je jiný. V Karlovarském kraji je jich hned několik od těch nejmenších, až po ty, co vyvážení do celé země. Najdete v nich klasické ležáky, ale i speciály s vřídelní vodou, bylinkami. V mnohých pivovarech se dozvíte i něco z historie a současnosti pivovarnictví.

beer g94f374bb3 1280

PIVOVAR RUDOHOR – OSTROV/DOLNÍ ŽĎÁR – řemeslné pivo z Krušných hor

V Ostrově směrem na Jáchymov naleznete Pivovar Rudohor. Název je odvozen od názvu oblasti, které se tak říkalo díky dolování rud a snad také proto, že za vrcholky zdejších hor neuvidíte po západu slunce krásnější červánky. Zdejší pivovarští sládci bránili od pradávna poctivost zdejšího piva. Rudohor, jako jeden z dalších pivovarů, v této tradici vaření piva pokračuje. Pivo téhož názvu je vařeno pouze ze zdejší vody, chmele a sladu pěstovaného na dohled zdejších hor, a to vše dle tradičních receptur. Pochutnat si můžete na pivech světlých, polotmavých, tmavých i speciálních. Sympatické je to, že názvem pivovaru i jednotlivých piv majitelé odkazují na to, čím se lidé ve zdejším kraji živili. Těžbou rudy a ražbou mincí. V sortimentu objevíte pivo nesoucí jméno Groš, Dukát, nebo Tolar. Pivovar svou produkcí expandoval i na jiná místa v České republice. Tady však jeho pivo chutná a pění nejlíp!
V Ostrově se nachází pivovar na okraji města v Dolním Žďáru v historické budově z 15. století, s číslem popisným 1. Budova prošla stavebním vývojem odpovídajícím jejímu užívání. Původními vlastníky byl slavný šlechtický rod Šliků, kteří v Ostrově na zámku žili a bohatli těžbou stříbra a ražbou stříbrných tolarů v Jáchymově. Mezi výsady rodu Šliků patřilo várečné právo, a proto zdejší majitelé pokračují v jejich odkazu s velkou ctí.
TIP: Produkty z pivovaru Rudohor jsou vhodné i jako dárek 😉.

rudohor

Město Ostrov pravidelně daruje produkci regionální pivovaru Rudohor svým partnerským městům v Německu. Prezentujeme tak úspěšnost zdejšího podnikatelského subjektu, který v prezentaci své značky klade důraz na historii, s níž je pivovar i město Ostrov historicky spjato.

Poznejte s námi další lokální pivovary na tz. Cestě za pivem. Více na www.cestazapivem.cz

© 2023 Město Ostrov