menu close

Dnes již bývalá horská železniční trať mezi Ostrovem a Jáchymovem byla otevřena 22. prosince 1896 a její provoz trval přes 60 let do roku 1957.V roce 2017 byla poslední památka po železniční trati zrekonstruována a od té doby slouží jako malé muzeum a odpočívadlo na cyklostezce z Ostrova do Jáchymova.

celni pohled zastavka foto Walburga Mikesova 2

HISTORIE

Stavba železnice přinášela kvůli rozdílné nadmořské výšce spoustu komplikací. Povolení na stavbu železnice byla vydána již v roce 1883, samotná stavba však začala až v roce 1896. Kvůli vysokému převýšení byly v průběhu 14 let některé zpracované projekty zamítnuty, v roce 1895 přišla s řešením vídeňská firma E. Gross – železnice musí být postavena jako trať pro parní adhesní tramvaj. Samotné práce byly zahájeny na začátku roku 1896 a po 9 měsících, 22. prosince 1896, byla oficiálně zahájena pravidelná doprava mezi Ostrovem a Jáchymovem. Železniční trať vedla přes zastávky Schlackenwerth (Ostrov) – Schlackenwerth P.H. (Ostrov, zastávka) – Unter-Brand (Dolní Žďár) – Ober-Brand (Horní Žďár) – St. Joachimsthal (Jáchymov). Zastávka byla původně postavena jako otevřená zastávka, v roce 1914 však byla nahrazena zděnou budovou.

zastavka stara 1

Provoz, v tehdejší době nejstrmější železnice na našem území se stoupáním 52,6 %, neprobíhal bez problémů. V zimních měsících bývala železnice často neprůjezdná, a i v průběhu roku nebyla doprava dostačující. Proto v roce 1934 Ministerstvo dopravy zrušilo přepravu osob.

Traduje se, že pomyslným hřebíčkem do rakve ostrovské železnice byla cesta rumunského ministra, který uvízl a souprava čekala v mrazu tři hodiny na náhradní lokomotivu, která jí i se zuřícím politikem nakonec do Jáchymova dotlačila.

Osobní doprava byla v roce 1941 obnovena Říší, po 2. světové válce přebrala trať Československá státní dráha (ČSD). Trať sloužila k přepravě rudy, která byla dál z ostrovského nádraží převážena do Sovětského svazu. V roce 1957 Česká národní rada (ČNR) trať zrušila kvůli útlumu těžby uranu a rozšiřující se silnici do Ostrova. V provozu zůstala pouze úsek vlečky mezi Ostrovem a Dolním Žďárem. Po ukončení provozu zastávka sloužila pro uskladnění zařízení signalizačních návěstí vlečky.

REKONSTRUKCE

V roce 2017 byla zastávka zrekonstruována, včetně původního nápisu Schlackenwerth P.H. nad vstupem do budovy. V budově zastávky bylo zřízeno malé muzeum, kde mohou návštěvníci skrz informační tabule s historickými fotografiemi nahlédnout do doby fungování železniční tratě, prohlédnout si jak vypadala kancelář výpravčího v tehdejší době.

Bývalá železniční zastávka dnes slouží jako odpočívadlo pro cyklisty, včetně veřejné toalety.

CYKLOSTEZKA

Železniční zastávka je zajímavým turistickým bodem na cyklostezce do Jáchymova, které se line právě po trase bývalé železnici. Při odpočinku mohou nejen cyklisti nahlédnout do historie horské železniční dráhy. Cyklostezka vede přes Horní a Dolní Žďár do Jáchymova a je dlouhá cca 3 km. Trasa je vhodná pro pěší i cyklisty a také pro rodiny s dětmi.

© 2024 Město Ostrov