Následujte nás

Instagram #mestoostrov

Nové expozice v ostrovském zámku.

Dvorana zámku představuje ostrovský porcelán

Ve Dvoraně ostrovského zámku se nyní nově můžete přijít podívat na Ostrovský porcelán zn. Puls. Jeho výroba skončila těsně po druhé světové válce a již nikdy nebyla obnovena. V 90. letech 20. století začalo město Ostrov s pomocí Spolku přátel města Ostrova a Zdeňky Čepelákové shromažďovat dnes již rozsáhlou sbírku ostrovského porcelánu, která v současnosti obsahuje na 700 předmětů.

V expozici si můžete prohlédnout skutečně exkluzivní porcelán, neboť porcelánka v 1. pol. 20. století patřila k nejlepším porcelánkám západního Krušnohoří vedle Horního Slavkova, Březové u Karlových Varů a Lokte.

Výstavu možno prohlédnout: po 8:00 – 17:00, út 8:00 – 12:30, st 8:00 – 17:00, čt 8:00 – 12:30 hod., pá 8:00 – 14:00, so+ne 10:00 – 17:00 hod.

Rozšířená výstava “Šlikové a mincování” u příležitosti 450. výročí narození Jáchyma Ondřeje Šlika

Unikátní výstava „Šlikové a mincování“ na ostrovském zámku se těší návštěvnosti laické i odborné veřejnosti od roku 2015, kdy byl zámek otevřen po rozsáhlé rekonstrukci. Nyní u příležitosti 450. narozenin Jáchyma Ondřeje Šlika, který se na zdejším zámku narodil, je výstava rozšířena o další artefakty.

Katovský meč kata Jana Mydláře, 17. století – zapůjčilo muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech

Uvidíte svatební pohár, věnovaný Marií z Redernu (roz. Šlikovou) k jeho třetí svatbě s Urschulou Sofií von Oppensdorf, máte možnost si prohlédnout faksimile Majestátu Rudolfa II. Habsburského a zástavní listiny Zikmunda II., kterou v roce 1434 zastavil město Ostrov i město a panství Loket Kašparu Šlikovi a jeho dědicům. I nadále si můžete prohlédnout národní kulturní památku – Šlikovskou stříbrnou pokladnici, zlatým hřebem výstavy je údajný popravčí meč kata Mydláře ze 17. století.

Otevírací doba