SLEDUJTE NÁS

Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera oslaví páté jubileum

Johan Caspar Ferdinand Fischer je významný barokní skladatel, který je uznáván jako předchůdce Johana Sebastiana Bacha. Jako Ostrov se hrdě hlásíme k tomu, že právě v našem městě vystudoval na zdejším piaristickém gymnáziu, kde se naučil hrát na klavír a na housle. Někdy mezi lety 1686 až 1689 začal v Ostrově působit jako kapelník u sasko-lauenburského dvora. Zde měl příležitost se setkat s rozmanitými hudebními vlivy, které se později odrážely v jeho tvorbě. Proto nás těší, že vznik a již pět let existence Mezinárodní hudebního festival J. C. F. Fischera.

V letošním roce je pro posluchače je připraveno devět koncertů, včetně prologu a epilogu, které v době od 20. června do 5. září proběhnou v Karlových Varech a dalších v pěti městech a obcích regionu.

Slavnostní zahajovací koncert se uskuteční 22. června 2019 v kostele Zvěstování Panny Marie v Ostrově. S programem J. C. F. Fischer a mistři baroka se přestaví německý ansámbl Rastatter Hofkapelle. Jedná se o velice zajímavé propojení, neboť Johann Caspar Ferdinand Fischer působil přes třicet let u rastattského dvora a soubor reprezentující toto město nahrál průřez Fischerovy duchovní tvorby na CD, který je první nahrávkou Fischerova díla v Německu a z velké části i ve světě.

Zahájení festivalu předchází 20. června prolog v kostele sv. Kateřiny v Krásně, kde vystoupí Capella Regia Praha. Dále se posluchači mohou těšit na předního českého hobojistu Jana Thuriho a Ensemble Hilaris, kteří se představí v kostele sv. Petra a Pavla v Krajkové. Následovat bude koncert Tria Fauré a italské klavíristky Flavie Brunetto v Radiu Paláci v Jáchymově.

Významné místo v dramaturgii zaujímají varhanní koncerty a ani letos tomu nebude jinak. Nástroj v kostele sv. Jáchyma v Jáchymově rozezní vynikající polský varhaník Waclav Golonka.

Přední reprezentant slavné české kvartetní školy – Apollon Quartet zavítá společně s italským klarinetistou Claudiem Mansuttim do kostela Navštívení Panny Marie v Rudné.

Poctou skladateli Petru Ebenovi, od jehož narození uplynulo letos 90 let, bude koncert slovenské mezzosopranistky Evy Garajové, Kristiny Fialové (viola) a Michaely Káčerkové (varhany) v kostele sv. Petra a Pavla v Karlových Varech.

Také pátý ročník IMFF  podpoří snahy o obnovu Císařských lázní v Karlových Varech. Spolupořadatel závěrečného koncertu – Karlovarský symfonický orchestr s dirigentem Vojtěchem Spurným provede v tomto unikátním historickém prostoru suitu Vodní hudba od G. F. Händela.

Ve spolupráci s karlovarskými symfoniky se bude konat  i epilog  letošního festivalu v podobě Suit pro sólové violoncello J. S. Bacha v podání vynikajícího violoncellisty Jiřího Bárty.

Vstupenky

Předprodej vstupenek bude zahájen 1. května. Na vybrané koncerty je vstupné dobrovolné. Bližší informace na www.imff.cz.

Stáhněte si malého elektronického průvodce regionem.