menu close

Johan Caspar Ferdinand Fischer je významný barokní skladatel, který je uznáván jako předchůdce Johana Sebastiana Bacha. Jako Ostrov se hrdě hlásíme k tomu, že právě v našem městě vystudoval na zdejším piaristickém gymnáziu, kde se naučil hrát na klavír a na housle. Někdy mezi lety 1686 až 1689 začal v Ostrově působit jako kapelník u sasko-lauenburského dvora. Zde měl příležitost se setkat s rozmanitými hudebními vlivy, které se později odrážely v jeho tvorbě. Proto nás těší, že vznik a již pět let existence Mezinárodní hudebního festival J. C. F. Fischera.

IMFF banner342 CroppedV letošním roce je pro posluchače je připraveno devět koncertů, včetně prologu a epilogu, které v době od 20. června do 5. září proběhnou v Karlových Varech a dalších v pěti městech a obcích regionu.

Slavnostní zahajovací koncert se uskuteční 22. června 2019 v kostele Zvěstování Panny Marie v Ostrově. S programem J. C. F. Fischer a mistři baroka se přestaví německý ansámbl Rastatter Hofkapelle. Jedná se o velice zajímavé propojení, neboť Johann Caspar Ferdinand Fischer působil přes třicet let u rastattského dvora a soubor reprezentující toto město nahrál průřez Fischerovy duchovní tvorby na CD, který je první nahrávkou Fischerova díla v Německu a z velké části i ve světě.

Zahájení festivalu předchází 20. června prolog v kostele sv. Kateřiny v Krásně, kde vystoupí Capella Regia Praha. Dále se posluchači mohou těšit na předního českého hobojistu Jana Thuriho a Ensemble Hilaris, kteří se představí v kostele sv. Petra a Pavla v Krajkové. Následovat bude koncert Tria Fauré a italské klavíristky Flavie Brunetto v Radiu Paláci v Jáchymově.

Významné místo v dramaturgii zaujímají varhanní koncerty a ani letos tomu nebude jinak. Nástroj v kostele sv. Jáchyma v Jáchymově rozezní vynikající polský varhaník Waclav Golonka.

Přední reprezentant slavné české kvartetní školy – Apollon Quartet zavítá společně s italským klarinetistou Claudiem Mansuttim do kostela Navštívení Panny Marie v Rudné.

Poctou skladateli Petru Ebenovi, od jehož narození uplynulo letos 90 let, bude koncert slovenské mezzosopranistky Evy Garajové, Kristiny Fialové (viola) a Michaely Káčerkové (varhany) v kostele sv. Petra a Pavla v Karlových Varech.

Také pátý ročník IMFF  podpoří snahy o obnovu Císařských lázní v Karlových Varech. Spolupořadatel závěrečného koncertu – Karlovarský symfonický orchestr s dirigentem Vojtěchem Spurným provede v tomto unikátním historickém prostoru suitu Vodní hudba od G. F. Händela.

Ve spolupráci s karlovarskými symfoniky se bude konat  i epilog  letošního festivalu v podobě Suit pro sólové violoncello J. S. Bacha v podání vynikajícího violoncellisty Jiřího Bárty.

Vstupenky

Předprodej vstupenek bude zahájen 1. května. Na vybrané koncerty je vstupné dobrovolné. Bližší informace na www.imff.cz.

© 2024 Město Ostrov