menu close

V souvislosti s tradiční výstavou betlémů se zmiňují ostrovští betlémáři. To jsou lidé, kteří dlouhá léta Betlémy sbírají nebo dokonce vyrábějí. Rádi bychom je na tomto místě trochu představili. 

Zdenka Janischová

Do nedávna byla členkou Českého svazu betlémářů. Papírové betlémy sbírá od roku 2000. Ve své sbírce má cca 60 betlémů papírových a 10 vyrobených z různých materiálů (např. sádrový). V současné době vystavuje papírový betlém z Poličky, který je k vidění na Staré radnici, v klášterním kostele na výstavě Betlémská tradice je umístěn Lodhéřovýský betlém (našel se teprve před 15 lety, není znám autor ani datum vzniku betlému), betlémy umělců Zdenka Brožka, Míly Kaňkové a Orlickoústecký zimní betlém Josefa Heraina. Ve své sbírce má papírové betlémy Josefa Lady, Mikoláše Alše, Josefa Weniga, betlémy od moderních umělců z Orlicka, Šumavska, Vysočiny a mnoho dalších.

Vladimír Lesser

S výrobou betlémů začal kolem roku 2009. Je výrobcem a majitelem 12 betlémů, které vždy vytvoří na základě vybraného tématu, např. myslivecký, rybářský, hasičský, hornický, zimní a též ostrovský betlém – Orbis Pictus. Raritou je betlém z půlených vaječných kraslic. V letošním roce máme v klášterním kostele vystaven nově vyrobený – Klášterní betlém.

Václav Kopecký

Přál si vždy sám vyřezat kříž s Ježíšem, což se mu v devadesátých letech minulého století nakonec podařilo. V řezbářském řemesle potom pokračoval výrobou malých betlémů pro své vnučky. Postupy čerpal z literatury a od kolegů řezbářů. Současný betlém, vystavený v klášterním kostele, poprvé vystavil v roce 2014, postupně každým rokem přidává další a další postavy lidí a zvířat. Václav Kopecký je vyučený nástrojař.

Václav Nekola

Byl jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších výrobců a sběratelů betlémů v Ostrově. Pracoval jako obsluha zemědělských strojů a protože nebyl plně vytížen začal vyřezávat betlémy. S řezáním začal před čtyřiceti lety, v té době vyráběl hračky pro své děti. Později začal sbírat i betlémy papírové a nadále se věnoval řezbě dřevěných betlémů. Jeho největším a nejvýznamnějším dílem je Ostrovský betlém, který je vystaven v klášterním kostele. Figurky tohoto betlému jsou velké 10 – 30 cm. Václav Nekola zemřel po těžké nemoci v únoru roku 2020.  Tradici po něm přebírá jeho syn Petr Nekola.

Milouš Kot

Výrobě betlémů se začal věnovat až v důchodovém věku, tj. od roku 2010. Jeho učitelem byl Václav Nekola. Do současnosti vyrobil asi 50 betlémů a samostatných figurek. Vystavoval např. v chomutovském, karlovarském a jáchymovském muzeu, dále na Červeném Hrádku v Jirkově a jinde. Svou sbírku neustále rozšiřuje a v řezbářském umění se již zdokonaluje sám.

Marie Pavelková

Věnuje se paličkovaným betlémům od roku 2006. V mládí se učila paličkovat u Terezy Savineové v DK Ostrov. V důchodovém věku se k této činnosti vrátila. Napaličkovala si 12 plošných betlémů, převážně umístěných do rámu. Betlémy vytváří též technikou šité krajky. Největší vášní je instalace paličkované krajky do dřeva, či kůry. Každý rok připraví na vánoční výstavu v klášterním kostele nový exponát. Tentokráte je to velký paličkovaný betlém v kůře.

© 2024 Město Ostrov