Zničené kostely na Karlovarsku
Tiché svědectví míst, která bývala srdcem obcí. Výstava Zničené kostely na Karlovarsku v Klášterním kostele Zvěstování Panny Marie
v ostrovském Klášterním areálu připomíná sakrální stavby, které po staletí utvářely podobu zdejší krajiny i život jejích obyvatel,
a které ve druhé polovině 20. století nenávratně zmizely.
Kostely bývaly přirozeným centrem obcí. Lidé se v nich setkávali při slavnostech, svatbách, křtech i posledních rozloučeních. Po roce 1945 však přišel dramatický zlom. Vysídlení německého obyvatelstva, zpřetrhání historických vazeb a potlačování víry během komunistického režimu vedly k postupnému chátrání mnoha sakrálních staveb.
Na zániku kostelů se výrazně podepsalo také budování vojenských výcvikových prostorů a vyklízení pohraničního pásma. Jen na území Karlovarského kraje zmizely desítky kostelů, které byly po generace symbolem domova, víry i místní identity.
Výstava prostřednictvím dobových fotografií, historických materiálů a textových panelů připomíná nejen již zaniklé stavby, ale také kostely, které jsou dodnes ohrožené a čekají na svou záchranu. Přináší tak silný obraz proměny krajiny i vztahu společnosti ke kulturnímu dědictví.
Nejde pouze o příběh architektury. Je to také připomínka paměti míst, která kdysi měla svůj hlas, a dnes o nich často ví už jen několik fotografií a vzpomínek.








