menu close

V sobotu 27. listopadu 2021, před první adventní nedělí, se v 17:00 hod. otevřou pomyslné dveře Posvátného okrsku s výstavou vánočních betlémů.

Tato tradiční a velmi oblíbená ostrovská výstava je každým rokem připravována kurátorkou městských expozic Mgr. Miluší Kobesovou a týmem kláštera  za podpory Města Ostrova.

Tentokráte kurátorka zařadila mezi oblíbené ostrovské betlémy také betlém zapůjčený od ostrovské farnosti, jehož fragmenty se našly na půdě kostela sv. Michaela. Pro některé z betlémů vážila cestu na Šumavu, aby z Vlastivědného muzea Dr. Hostaše zapůjčila zajímavé exponáty a podařila se i spolupráce na zápůjčce betlémů od přední české betlemářky Jiřiny Hánové z Rokycan. Právě Jiřina Hánová zapůjčila méně známé betlémy např. indiánský, černošský či eskymácký. Vedle betlémů budou vystaveny i podmalby, historická vykrajovátka a formičky na vánoční cukroví a domácí čokoládu,  různé typy louskáčků na vlašské ořechy, historické vánoční ozdoby, vánoční a novoroční přání z přelomu 19./20. stol. atd. Dalším překvapením bude i vánočně prostřený stůl na historickém porcelánu zn. PULS – Schlackenwerth  ze 40. let 20. století.

Výstava betlémů bývá v Ostrově jednou z nejnavštěvovanějších právě proto, že dokáže působivě navodit atmosféru Vánoc, kterou podtrhuje právě místo jejího konání – Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie. Výstava potrvá do Hromnic, 2. 2. 2022), jak bývávalo zvykem vystavovat betlémy v krušnohorských rodinách.

Přijďte se vánočně naladit, těšíme se na Vás!
Mgr. Miluše Kobesová a pracovní tým kláštera

Pokud se chcete ještě více navnadit, prohlídněte si video z výstavy betlémů, která se uskutečnila v minulém roce, ale z důvodu epidemiologických omezení byla takřka nepřístupná…

© 2024 Město Ostrov