menu close
Home Klášterní areál v Ostrově

Klášterní areál v Ostrově tzv. Posvátný okrsek se nachází na západním okraji historického jádra Ostrova v sousedství slavného zámeckého parku (nazývaného kdysi osmým divem světa). Jeho návštěvu by si neměl ujít žádný milovník barokní architektury.

Historie

Historie klášterního areálu sahá do roku 1644, kdy byl položen základní kámen k první stavbě – pohřební kapli sv. Anny jako rodinné hrobky vévodů sasko-lauenburských a markrabat bádenských.  Postupně zde vyrůstaly další stavby.

Od padesátých let 20. století sídlil v areálu vojenský útvar, za jehož trvání barokní stavby zchátraly a byly téměř zničeny. Rozsáhlá rekonstrukce klášterního areálu v letech 2001 – 2007 začala psát novou historii kláštera. Téměř z trosek byly obnoveny památky a vdechnut jim byl nový život, a to do takové míry, že to mnozí návštěvníci přirovnávají k zázraku.

Současnost

Všechny stavby, s výjimkou klášterního konventu, jsou dnes otevřeny veřejnosti a slouží jako mimořádná muzeální expozice. V květnu 2019 byla v klášterním kostele slavnostně otevřena expozice “Církevní umění západního Krušnohoří” s doplňkovou výstavou “Zničené kostely na Karlovarsku”Stálá expozice je každoročně tematicky oživována jako například v roce 2021 výstavou Bible a mince.

Provozní informace

Vstupné:Dospělí 50 Kč, děti 20 Kč
Otevírací doba:Středa – pátek: 13.00 – 17.30 hod.,
Sobota – neděle: 11.00 – 17.30 hod.
Kontakt:Klášterní 141/D, Ostrov, +420 728 801 124, klaster@dk-ostrov.cz

Poznámka

Návštěva expozice církevního umění (církevního muzea) je součástí prohlídky Posvátného okrsku.
Informace a rezervace prohlídek v informačním centru kláštera viz kontakty a provozní doba.

Nadcházející akce

FELIX SLOVÁČEK

Felix Slováček a pianista Vjačeslav Grochovský.

© 2021 Město Ostrov