menu close

Dne 9.11. 2021 v 16 hod. bude v Ostrově u č.p. 105 v Dlouhé ulici odhalen další kámen zmizelých.

Navazujeme tak na pietní akci, kterou Město Ostrov započalo v září 2020.  V  Nádražní ulici byl tehdy položen první kámen zmizených na památku Louisy a Fritze Ericha Löwensteinových.  Členů rodiny, která byla spolumajiteli světoznámé ostrovské porcelánky Pfeiffer und Löwenstein Schlackenwerth vyrábějící porcelán značky PULS. Oba zmínění zahynuli v Osvětimi.

Úterní pietní akt bude věnován dalšímu ostrovskému obyvateli židovské národnosti – obchodníkovi s kůží Ernstovi Kellerovi.

Město Ostrov na památku nechalo vyrobit další mosaznou destičku s jmenným nápisem, která bude za přítomnosti vedení Města Ostrova vsazena do chodníku a s ní na toto místo položena i květinová vazba. Přijměte pozvání na malý, přesto významný, pietní akt. Připomeneme jím dalšího z občanů našeho města, který zmizel v době, kdy naše země nebyla svobodná a podepisovala se na ní zlovůle válečné doby. Téhož dne budou další kameny zmizelých (Stolpersteine) obětem židovských spoluobčanů odhaleny Sokolově a Chodově. A dne 10.11. proběhne vzpomínkový akt i v Karlových Varech.   

(Red.pozn. V roce 1930 žilo v Ostrově jen 9 obyvatel židovského vyznání dle oficiální informace z tehdejší statistiky sčítání lidu.)

Stolpersteine, česky též kameny zmizelých, jsou doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout“ (zavadit pohledem). Jedná se dlažební kostky opatřené mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí holokaustu a nacistického režimu. Tyto kameny se pokládají po celé Evropě a od roku  2008 také v České republice. (Zdroj: Wikipedie)

© 2023 Město Ostrov