menu close

Torzo barokního Loveckého zámečku z roku 1738 se stalo oblíbeným výletním cílem. Tato, i dnes, zajímavá zřícenina, architektonicky neobvyklé stavby postavené na půdorysu nepravidelného jedenáctiúhelníku zasazená do malebné přírody lesů nad Ostrovem přiláká pozornost v každém ročním období. Lovecký zámeček byl dne 3. května zapsán na státní seznam kulturních památek.

 Něco málo z historie

ostrov lovecky zamecek h1 e1596380839602Dvoupatrový zámeček nechali postavit v letech 1738 -1739 tehdejší majitelé ostrovského panství markrabata Ludwig a August Georg z Baden-Badenu a Hochburgu podle návrhu neznámého architekta v oboře Tiergarten poblíž Moříčova na nejvyšším vrcholu panské obory (499 m n.m.) V novodobé historii byl lov zvěře módní záležitostí a kratochvílí šlechtických rodů. Lovecký zámeček se tak stal pevnou součástí ostrovského panství. Okolo něj byl důmyslně vybudován systém cest, alejí a průhledů určených právě k lovu zvěře. Znamení k zahájení lovu se údajně dávalo z ostrovského zámku, vzdáleného vzdušnou čarou 2 km, a který bylo právě možné průhledem v krajině z Loveckého zámečku zřetelně vidět. Majitelům sloužil do počátku 19. století, po té byl opuštěn, postupně chátral a označen brzy jako zřícenina.

Něco málo ze současnosti

V současnosti město Ostrov připravuje záchovnou údržbu zbytků stavby, díky čemuž vznikne atraktivní odpočinkové místo na turistických trasách. Do budoucna se ve spolupráci s Lesy ČR plánuje obnovení přirozených průhledů od Loveckého zámečku na zámek v Ostrově, které kdysi tvořily významný prvek barokní zahradně krajinářské architektury na území města.

Po turistických a naučných trasách podporovanými Lesy ČR

K zámečku se dostanete naučnou stezkou „Po starých cestách okolo Ostrova“, případně po žluté turistické trase. Odbočit k němu můžete po zpevněné cestě z cyklotrasy č. 2198   Velichov – Ostrov – Rýžovna – Potůčky, která vede Moříčovem. V blízkosti zříceniny vede také turistická stezka, která je v mapách označená jako Zemská stezka nebo též Královská cesta.

Žijete v Ostrově a ještě jste toto až mystické místo neobjevili? Směle do toho! Cesta není náročná a je to příjemná procházka přírodou i pro rodiny s dětmi nebo v létě třeba na kole. 283 let od svého vzniku, zub času je více než hmatatelný, přesto je to místo, které stojí za to poznat, protože z něj dýchá ostrovská historie.  

© 2023 Město Ostrov