menu close

Ve dnech 26.-27. 10. 2022 bylo na cyklostezce nedaleko Květnové vysazeno 40 hrušní.

Jsou to staré dobré odrůdy pěstované v minulosti v okolí Ostrova. Za nějaký čas tak budeme moci ochutnat stejné ovoce, jaké jedli naši dědové a prababičky. Hrušeň Charneuskou. Odrůda Charneuská pochází z Belgie. Jako nahodilý semenáč byla nalezena u města Charneu v polovině 19. stol. Plody má střední velikosti a protáhlého tvaru, nejprve zelené barvy, později žluté s červeným líčkem. Jejich chuť je lahodná, sladká a šťavnatá. Ke sklizni dozrávají v září. Odrůda je mrazuvzdorná a odolná vůči strupovitosti. Na Přeloučsku se jí říká Fíkovka nebo Krehule. Je to překrásný elegantní strom s užší korunou. 

Organizátorem, hlavním koordinátorem a odborným garantem v jedné osobě byl Ing. Martin Lípa spolu se svým týmem. Občané Ostrova si tak mohli vyzkoušet pod odborným vedením, co to znamená zasadit si strom, udělat kolem něj ochranu proti nízké i vysoké zvěři, oplotit útlý a malý kmínek. Věřím, že pro mnohé to byl zážitek a panu Lípovi se pomoc dobrovolníků hodila. Pokud se stromy uchytí, budou moci občané ochutnat za pět let hrušky z těchto stromů. 

Zajímá Vás, kde jsou v Ostrově i jeho okolí místa, kde si lze bez obav natrhat jablka, hrušky, třešně, ořechy nebo byliny? Pak si najděte stránku https://map.na-ovoce.cz/

Na závěr snad jen dodat podstatné – etický kodex nebo-li dodržování základních pravidel. 

1. Primárně zjišťujeme, zda sběrem plodů neporušujeme žádná vlastnická práva.
2. Pečujeme nejen o stromy, ale i okolní přírodu a zvířata, která v ní žijí.
3. O své objevy se dělíme s ostatními uživateli.
4. Zapojujeme se do údržby a výsadby nových ovocných stromů.

Mapu Na ovoce provozuje spolek Na ovoce z.s. Spolková práce spočívá v obnově zájmu o ovocné stromy a sady ve městech i volné krajině. Spolek pečuje o staré sady, sází stromy nové. Organizuje samosběry ovoce, workshopy i naučné vycházky. Ale hlavně: Navrací zapomenuté ovocné odrůdy na naše stoly i zahrádky. Snahou je nejen mapovat, ale také přispívat k udržitelnosti, zakládat nová místa a dbát na hodnoty, které rostliny pro člověka představují. Cílem je inspirovat. Přesně tak, jak to činí příroda s námi. 

TIP: Zajděte si pěšky nebo na kole na mini výlet v okolí Ostrova za poznáním místa nově vysazených ovocných stromů. 

Dita Poledníčková
Manažer cestovního ruchu 

© 2024 Město Ostrov