menu close

Workshop „pro všechny“ k výročí 17. listopadu

V podvečer Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva bude Dům kultury Ostrov hostit účastníky workshopu „Ostrov ve stínu totality“.  Workshop je připraven pro všechny, které toto téma zajímá a věří, že je důležité temnou minulost nevytěsnit právě proto, aby se z ní budoucí generace poučily a nenechaly ji už nikdy opakovat.

Workshop nabídne pestrou škálu témat souvisejících s obdobím od vzniku socialistického zřízení až po Sametovou revoluci. Přednášky, prezentace, ale i krátká filmová představení dokreslí atmosféru doby. Jeden z filmů je věnován osobnosti sochaře Jaroslava Šlezingera, který byl vězněm komunistického lágru a zde ve Vykmanově, v Rudé věži smrti, holýma rukama třídil uranovou rudu. Na následky otrocké a zdraví nebezpečné práce v nelidských podmínkách zde v Ostrově Jaroslav Šlezinger také zemřel. Než se tomu tak stalo, zanechal ostrovským občanům památku – sochařské dílo v podobě výrazného sousoší, které zdobí dům kultury. Život i dílo sochaře dodnes připomíná kniha Zaváté šlépěje, která bude v rámci workshopu v prodeji.

O Rudé věži smrti, která je mementem na smutnou minulost a v roce 2019 se stala součástí hornické krajiny zapsané na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO bude přednášet Konfederace politických vězňů a Ing. Lubomír Modrovič. Domem kultury, který byl postaven za pouhý rok vás provede stavební historik Mgr. Lubomír Zeman. Závěr večera bude patřit prezentaci připravovaného památníku politickým vězňům v Ostrově.

Program bude více než zajímavý. Vstupné je zdarma a za podmínek dodržení aktuálních hygienických nařízení.

Program:

ČASPOPIS
15:00 hod.Zahájení
15:05 hod.Architektura 50. let XX. století, Dům kultury Ostrov a jeho prohlídky, Mgr. Lubomír Zeman
16:00 hod.Rudá věž smrti, Ing. Lubomír Modrovič
16:45 hod.Coffeebreak
17:00 hod.Současnost a blízká budoucnost Rudé věže smrti, Konfederace politických vězňů
17:30 hod.Památník politickým vězňům – REFLEXE, Ing. arch. Tereza Kabelková
19:00 hod.Pietní akt u základního kamene REFLEXE
19:30 hod.Filmový večer

VĚŽ SMRTI
Dokument režisérky Kristiny Vlachové s krátkou besedou

RÁNY OSUDU
Polohraný dokument o sochaři Jaroslavu Šlezingerovi režisérky Veroniky Sunové

© 2024 Město Ostrov