menu close

Ve dnech 2.12. – 3.12.2022 navštívili zástupci města Ostrova partnerské město Rastatt. Za město Ostrov se dvoudenní návštěvy zúčastnili místostarosta města Pavel Čekan a člen rady města Libor Bílek.

Od podepsání partnerské smlouvy, v porevolučních dějinách roce 1991, se zástupci obou měst setkávají pravidelně. Obě města vybírají příležitosti, které jsou kulturně zajímavé. Z Ostrova se do Rastattu jezdí tradičně v době konání vánočních trhů. A to také proto, aby město podpořilo společný stánek s názvem Partnerství měst Rastatt – Ostrov.


Právě ten v době adventu obhospodařují zástupci rastattské a ostrovské farnosti. Oba farní spolky jsou rovněž příkladem partnerských setkávání po celý rok a dá se říci, že je zde naplněno rčení, že víra nezná hranic. Město Ostrov se zde prezentuje českými výrobky, gastronomickými pochoutkami, vánočními specialitami i nápoji. Na stánek se vozí také aktuální propagační materiály, omalovánky pro děti a další zajímavé tiskoviny z regionu.
Za město Ostrov se dvoudenní partnerské návštěvy konané 2. a 3.12.2022 zúčastnil místostarosta Pavel Čekan (Místní HNHRM) a člen rady města Libor Bílek (UNIE pro sport a zdraví). Oba zástupci nebyli v Rastattu poprvé. O to srdečnější bylo setkání se zástupci města Rastatt, kteří své kolegy po letech rádi viděli. Ostrovskou delegaci přišli na vánoční trhy pozdravit zastupitelé Rastattu napříč politickým spektrem a rastattský římskokatolický farář Ralf Dickerhof. Doprovodu na večeři se ujal první místostarosta města – Arne Pfirrmann, v jehož gesci je na radnici školství, kultura nebo také sociální služby. Milou atmosféru dotvářel rodilý Polák Heinz Marsetz, který v Rastattu žije již mnoho let a je ostrovské veřejnosti znám jako zástupce farnosti pro partnerství s Ostrovem. Společným tématem k výměně vzájemných informací byly dnes tolik diskutované energie a jejich úspora a uprchlíci v obou městech v důsledku války. Dále se hovořilo o kultuře, vánočních akcích i tradicích v době Vánoc, ale i farních aktivitách v obou městech. Následující dopoledne byla pro ostrovskou delegaci připravena prohlídka města s průvodcem. Delegace navštívila mj. Rossi-Haus, který nabízí k vidění expozici spolku Heimat Verband Schlackenwert mapující ostrovskou historii i současnost.


Návštěvu Rastattu zakončil Pavel Čekan oficiálním pozváním rastattské delegace na Den pro Ostrov, který připadne v příštím roce na 10. června.


Dita Poledníčková
Manažer cestovního ruchu

Vanocni trhy Rastatt spolecne foto 2
Společné foto s rastattskými zastupieli
Vanocni trhy Rastatt spolecne foto
Zleva Heinz Marsetz, farář Ralf Dickerhof, Arne Pfirrmann, Pavel Čekan, Libor Bílek, Jana Michlíková, Dita Poledníčková
Rossi Haus 6 do OM
Rossi-Haus – expozice věnovaná Ostrovu od Heimat Verband Schlackenwerth, ostrovská delegace Pavel Čekan a Libor Bílek
Einsiedelnska kaple Rastatt
Rastattská Einsiedelnská kaple – je kopií ostrovské Einsiedelnské kaple
Bilder 041 02 12 22
Rastattské vánoční trhy 2022

© 2023 Město Ostrov