menu close

Zima je náročná pro řadu živočichů a každý se s ní vyrovnává po svém. Mezi obyvatele ostrovského zámeckého parku patří i ryby v v jezírku, které často obdivují velcí i malí návštěvníci. Co se s nimi ale děje v zimě ? A je o ně dobře postaráno ? Podnětem pro tento článek bylo upozornění občana, který se obával o jejich zdraví.

park 1
Ostrovský zámecký park v zimě

Ryby v zámeckém parku

Klíčem pro zdraví každého vodního živočicha je voda. Ta do jezírka přitéká voda z potoka a tento přítok je každý třetí den kontrolován a čištěn. Voda přitékající z potoka je také dostatečně okysličená, takže i v případě že by hladina zcela zamrzla, se ryby neudusí. Přes zimu navíc ryby hibernují, většinu času odpočívají v klidu u dna a mají metabolismus zpomalený na minimum. V tomto období také nepřijímají potravu. Správce parku má v oblasti chovu ryb znalosti a ví, kdy je vhodné rybám potravu již podat a kdy ještě ne.

pond g45c118d02 1920 3
Okrasné jezírko s rybami

Nepřátelé známí i neznámí

Největším nepřítelem ryb v parku jsou tak bohužel někteří neukáznění návštěvníci, kteří mají potřebu do jezírka házet kameny, dlažební kostky apod. Dalším nebezpečím pro rybky jsou predátoři, které v tomto případě představují hlavně volavky. Zejména výraznější – barevné ryby volavka dobře vidí, a jelikož mají ryby přes zimu zpomalené reflexy, stávají se tak snadnou kořistí.

heron g029fdc45f 640 2
Volavka polepavá

© 2024 Město Ostrov