menu close

Nejklidnější část roku prožívají veverky v zimě. Mohlo by se zdát, že spí či přímo hybernují. Ale není tomu tak. A to týká i těch našich – ostrovských v Zámeckém parku.

Veverky jsou samotářská zvířata a svá teritoria si pečlivě chrání. V korunách stromů – 10 až 20 m nad zemí si staví svá hnízda. Po většinu dne veverky v zimě spí, šetří energii, aby přežily celou zimu a mohly vyvést na svět mláďátka. To činí i 3krát do roka. Samička se potkává se samečkem jen za účelem páření a vychovává pak mláďátka sama. Do světa je pouští cca po 3 měsících.

V zimě je možné veverky vidět po ránu

Chcete-li veverky zahlédnout, je dobré jít do parku v toto roční období po ránu, kdy je park ještě v tichém a klidném závoji. Můžete si projít naučnou stezku, kde se o veverkách dozvíte plno zajímavostí a zastavit se u každého krmítka. A abyste nešli s prázdnou, dopřejte veverkám do krmítek nějakou tu mlsku, kterou koupíte za drobné mince v automatu u Bílé brány. Pak stačí už jen vyčkávat, až se veverky pro dobroty odváží přihopkat. Veverky jsou plaché, ale v parku si už zvykly na přítomnost lidí i na to, že jim návštěvníci parku nosí mlsání. Veverky potřebují jíst, protože přes zimu nehibernují jako jiná zvířata. Nezapomeňte však na vhodnou potravu, třeba pečivo či cukroví by jim uškodilo.

Veverky mohou potřebovat naši pomoc

V případě, že byste pod stromem našli mláďátko, tak vězte, že vypadlo z hnízda. Vypadlé mládě je nutné zahřát a okamžitě převézt do záchranné stanice, protože potřebuje jíst speciální stravu každé tři hodiny. Český svaz ochránců přírody shromažďuje kontakty na všechny záchranné zvířecí stanice v Česku. Vždy je dobré najít tu nejbližší a okamžitě se s ní spojit. V případě nouze je možné volat centrální dispečink Národní sítě záchranných stanic na telefonu 774 155 155.

Česká veverka je jen jedna

Ačkoli vám to podle barev veverek zřejmě nepřijde, v Česku žije jen jeden druh veverky – Veverka obecná. Ta může mít od zrzavé, přes hnědou až černou barvu. Pokud rádi spojujete poznání se soutěžením, pak si cestou do parku vyzvedněte v Infocentru Na Zámku soutěžní blanket s názvem Poznejte veverky v Zámeckém parku. Zabaví dospělé i děti a můžete vyhrát něco pěkného z propagačních předmětů města.  

© 2024 Město Ostrov