menu close

Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie je součástí ostrovského původně piaristického kláštera.

Jednolodní stavba s pravoúhlým presbytářem je zaklenuta valenou klenbou. Presbytář je zaklenut stejnou klenbou jako loď kostela. Mezi pilíři lodi jsou úzké boční empory. Za sakristií byla vystavěna velká hranolová věž se zvonicí s cibulovitou střechou s lucernou. Na torzu hlavního oltáře najdete kopii gotické milostné sošky Panny Marie Věrné, která v tomto kostele byla 272 let a je významným symbolem celého kláštera.

Historie

Raně barokní klášterní kostel Zvěstování Panny Marie s piaristickým konventem nechala vystavět v letech 1666-1673 vévodkyně Anna Magdalena Sasko-lauenburská na jihozápadním okraji města Ostrov (Schlackenwerth). Po zrušení kláštera roku 1852 byl v areálu zřízen vojenský špitál. Od roku 1897 zde působily Sestry křesťanské lásky. Od počátku 50. let 20. století byl zkonfiskovaný areál ve správě československé armády a postupně byl zcela zdevastován. V letech 2001-2007 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce zchátralého areálu.

Současnost

Dnes je v klášterním kostele umístěna expozice Církevního umění západního Krušnohoří. Konají se v něm koncerty klasické i moderní hudby a v neposlední řadě slouží jako obřadní síň pro svatby, předávání vysvědčení nebo jiné mimořádné události.

Zpět na klášterní areál >

© 2024 Město Ostrov