SLEDUJTE NÁS

Šlikové na ostrovském panství – bohatství a moc

Nová výstava v podkroví ostrovského zámku

Dne 3. července 2020 byla ve výstavních prostorách podkroví ostrovského zámku otevřena nová výstava věnována významnému šlechtickému rodu, který v 15. až 17. století významně ovlivnil ekonomiku a politiku nejen v Českém království, ale i ve střední Evropě. V této době panství Ostrov a oblast západního Krušnohoří vlastnil říšský hraběcí rod Šliků.

Nová výstava může zaujmout každého návštěvníka, ať laika či odborníka, neboť si může doplnit své znalosti nejen z oblasti rudného dolování stříbra, ražby jáchymovských tolarů, života podnikatelské šlechty a všedního dne, ale i umění a architektury doby renesance apod. Návštěvník se rovněž bude moci seznámit se stavebním vývojem ostrovského zámku za Štěpána Šlika a jeho bratrů. Expozice v žádném případě nesupluje regionální expozici dolování stříbra a ražby tolarů v Královské mincovně v Jáchymově, naopak tuto expozici doplňuje a je výchozím místem pro toto muzeum.

Výstava ukáže jedinečné exponáty, např. stříbrnou mincovní kazetu – národní kulturní památku, stříbrnou mincovní holbu, svatební pohár Jáchyma Ondřeje Šlika, údajný katovský meč kata Mydláře, soubor jáchymovských tolarů, repliky renesančních kostýmů, portréty příslušníků rodu ostrovské větve atd. Výstava navazuje na původní výstavu věnovanou rodu Šliků v Ostrově. Přijďte se podívat, opravdu je na co se těšit! 

Vstup do výstavních prostor je z Rastattského nádvoří. Výstava potrvá od 3. července do 31. prosince 2021.

Miluše Kobesová
kurátorka výstavy

Náš TIP!

Stáhněte si malého elektronického průvodce regionem.