Následujte nás

Instagram #mestoostrov

Zámek Ostrov – Expozice v podkroví

Opravené půdní prostory ostrovského zámku daly vzniknout turisticky atraktivní expozici, kde se mohou návštěvníci seznámit s rodem hrabat Šliků a jejich působením v tomto regionu.

Unikátní výstava „Šlikové a mincování“ na ostrovském zámku se těší návštěvnosti laické i odborné veřejnosti od roku 2015, kdy byl zámek otevřen po rozsáhlé rekonstrukci.

V letošním roce je tato expozice mimořádně aktuální s ohledem na 500. výročí od zahájení ražby Jáchymovského tolaru. Na tomto počinu měl velký podíl Štěpán Šlik, který se narodil na ostrovském zámku. K nejzajímavějším patří šlikovská kazeta, kterou zdobí 44 mincí (jáchymovské a plánské tolary) a na víku najdete krušnohorské medaile z jáchymovské mincovny. Jde o dílo evropského významu, které bylo prohlášeno národní kulturní památkou.

V minulém roce byla tato výstava rozšířena naopak díky 450. výročí narození Jáchyma Ondřeje Šlika, který se rovněž narodil na zdejším zámku.

Katovský meč kata Jana Mydláře, 17. století – zapůjčilo muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech

Uvidíte svatební pohár, věnovaný Marií z Redernu (roz. Šlikovou) k jeho třetí svatbě s Urschulou Sofií von Oppensdorf, máte možnost si prohlédnout faksimile Majestátu Rudolfa II. Habsburského a zástavní listiny Zikmunda II., kterou v roce 1434 zastavil město Ostrov i město a panství Loket Kašparu Šlikovi a jeho dědicům. I nadále si můžete prohlédnout národní kulturní památku – Šlikovskou stříbrnou pokladnici, zlatým hřebem výstavy je údajný popravčí meč kata Mydláře ze 17. století.

 

Vstupné: 50 Kč, děti, senioři a ZTP 30 Kč
Otevírací doba: pondělí – neděle, 10:00 – 17:00 hod., poslední prohlídka v 16:00 hod.
Kontakt: Jáchymovská 1, Ostrov
+420 354 224 950
zamek@dk-ostrov.cz

 

Další části zámku:

Zámek – Dvorana
Zámek – Expozice v podkroví 
Zámek – Sala terrena
Palác princů