menu close

Opravené půdní prostory ostrovského zámku daly vzniknout turisticky atraktivní expozici, kde se mohou návštěvníci seznámit s rodem hrabat Šliků a jejich působením v tomto regionu.

Expozice je momentálně uzavřena z důvodu její významné obnovy. V nové podobě bude slavnostně otevřena v pátek 3. července 2020.

Unikátní výstava „Šlikové a mincování“ na ostrovském zámku se těšila velkému zájmu laické i odborné veřejnosti od roku 2015, kdy byl zámek otevřen po rozsáhlé rekonstrukci. V roce 2019 byla tato expozice mimořádně aktuální s ohledem na 500. výročí od zahájení ražby Jáchymovského tolaru. Na tomto počinu měl velký podíl Štěpán Šlik, který se narodil na ostrovském zámku. K nejzajímavějším patří šlikovská stříbrná kazeta, kterou zdobí 44 mincí (jáchymovské a plánské tolary) a na víku najdete úmrtní medaile Štěpána Šlika z jáchymovské mincovny. Jde o dílo evropského významu, které bylo prohlášeno národní kulturní památkou.

V minulém roce byla tato výstava rozšířena o další zajímavé sbírkové předměty k díky 450. výročí narození Jáchyma Ondřeje Šlika na zdejším zámku.

Katovský meč kata Jana Mydláře, 17. století – zapůjčilo muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech

Uvidíte svatební pohár, věnovaný Jáchymu Ondřeji Šlikovi Marií z Redernu (roz. Šlikovou) k jeho třetí svatbě s Urschulou Sofií von Oppensdorf, máte možnost si prohlédnout faksimile Majestátu Rudolfa II. Habsburského a zástavní listinu Zikmunda Lucemburského, kterou v roce 1434 zastavil město Ostrov i město a panství Loket Kašparu Šlikovi a jeho dědicům. I nadále si můžete prohlédnout národní kulturní památku – Šlikovskou stříbrnou mincovní kazetu. Zlatým hřebem výstavy je údajný popravčí meč kata Mydláře ze 17. století.

Vstupné:
Otevírací doba: výstava je momentálně uzavřena
Kontakt: Jáchymovská 1, Ostrov
+420 354 224 950

 

Další části zámku:

Zámek – Dvorana
Zámek – Expozice v podkroví 
Zámek – Sala terrena
Palác princů

© 2023 Město Ostrov