menu close

Opravené půdní prostory ostrovského zámku daly vzniknout turisticky atraktivní expozici, kde se mohou návštěvníci seznámit s rodem hrabat Šliků a jejich působením v tomto regionu.

Unikátní výstava „Šlikové a mincování“ na ostrovském zámku se těší velkému zájmu laické i odborné veřejnosti od roku 2015, kdy byl zámek otevřen po rozsáhlé rekonstrukci. V roce 2019 byla tato expozice mimořádně aktuální s ohledem na 500. výročí od zahájení ražby Jáchymovského tolaru. Na tomto počinu měl velký podíl Štěpán Šlik, který se na ostrovském zámku narodil. K nejzajímavějším exponátům, které expozice měla vypůjčenou patřila šlikovská stříbrná mincovní kazeta, kterou zdobí 44 mincí (jáchymovské a plánské tolary) a úmrtní medaile Štěpána Šlika z jáchymovské mincovny na víku kazety. Jde o dílo evropského významu, které bylo prohlášeno národní kulturní památkou. Bohužel město Ostrov muselo po osmi letech národní kulturní památku vrátit.

jachymovsky tolar
kat mydlář meč

K vyhledávaným exponátům patří katovský meč kata Jana Mydláře, 17. století – zapůjčilo muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech.

IMG 1251 1

Dále uvidíte svatební pohár, věnovaný Jáchymu Ondřeji Šlikovi Marií z Redernu (roz. Šlikovou) k jeho třetí svatbě s Urschulou Sofií von Oppensdorf, máte možnost si prohlédnout faksimile Majestátu Rudolfa II. Habsburského a zástavní listinu Zikmunda Lucemburského, kterou v roce 1434 zastavil město Ostrov i město a panství Loket Kašparu Šlikovi a jeho dědicům.

Vstupné: 60 Kč
Otevírací doba: 9-16 hod.
Kontakt: Jáchymovská 1, Ostrov
+420 354 224 950

Další části zámku:

Zámek – Dvorana
Zámek – Expozice v podkroví 
Zámek – Sala terrena
Palác princů

© 2024 Město Ostrov