menu close

Vypravte se na cestu časem a poznejte krásu Krušných hor. Do historie 7 měst v Krušnohoří vás zavede virtuální a augmentová realita. Počítačové technologie, které dokáží simulovat skutečný svět, doplnit ho o 3D předměty, obrázky, fotky, texty a jiné digitální informace.

Znovuoživené Krušnohoří je projekt, který těchto technologií využívá k tomu, aby místním i návštěvníkům vyprávěl příběh Krušných hor tak trochu jinak. Poznají dávno zaniklá místa, pochopí historické události nebo aspoň na chvilku zažijí atmosféru současných měst v době jejich největší slávy. Na české i saské straně Krušných hor ve městech Ostrov, Boží Dar, Jáchymov, Abertamy, Loučná pod Klínovcem, Annaberg – Buchholz a Breitenbrunn i v jejich okolí, bude možné pomocí této počítačové technologie zhlédnout přímo v terénu téměř čtyřicet vizualizací.

Cestování časem v Ostrově

V Ostrově na Rastattském nádvoří to bude příběh Štěpána Šlika, na Staré radnici příběh Leopolda II. Toskánského, v parku vyprávění o výstavbě Paláce princů, Pohledové zdi a zámecké zahradě v době její největší slávy, v klášterním areálu pak příběh o stavebním vývoji Posvátného okrsku.

A jak to celé funguje?

V jednotlivých městech budou rozmístěny žluté tabule, které s sebou ponesou informaci o daném místě či lokalitě. Na tabulích budou umístěny QR kódy, jejichž prostřednictvím, si můžete stáhnout aplikaci (více info na www.zivehory.cz) a díky ní potom načtete další QR kód s příslušnou vizualizaci k místu.

Jednotlivé vizualizace budete moci prohlížet přes tablety, které budou k zapůjčení v infocentru Na Zámku nebo na vlastním chytrém telefonu pomocí speciální aplikace pro Android a iOS. Aplikace bude zdarma dostupná na Google Play nebo v App Store.

Potlesk autorům a poděkování

Na vývoji a tvorbě Znovuoživeného Krušnohoří se podílí výše uvedená města a společnost Antikomplex již několik let za finančního přispění fondů Evropské unie. Všichni zúčastnění doufají, že lepší poznání historie pomůže chránit a rozvíjet kulturní, přírodní a historické dědictví Krušnohoří – našeho společného území.

© 2023 Město Ostrov