menu close

Vypravte se v každé roční době na cestu časem a poznejte krásu Krušných hor a v něm i města Ostrova. Celkem 7 měst v Krušnohoří Vás provede svou historií, do které nahlédnete prostřednictvím virtuální a augmentové reality. Znovuoživené Krušnohoří Vám představí počítačové technologie, které dokáží simulovat skutečný svět, doplnit ho o 3D předměty, obrázky, fotky, texty a jiné digitální informace.

Znovuoživené Krušnohoří je projekt, který těchto technologií využívá k tomu, aby místním i návštěvníkům vyprávěl příběh Krušných hor tak trochu jinak.

Poznáte dávno zaniklá místa, pochopíte historické události nebo aspoň na chvilku zažijete atmosféru současných měst v době jejich největší slávy. Na české i saské straně Krušných hor se projektu zúčastnila města Ostrov, Boží Dar, Jáchymov, Abertamy, Loučná pod Klínovcem, Annaberg – Buchholz a Breitenbrunn. Zde všude je v terénu k vidění 40 vizualizací.

Cestování časem v Ostrově

V Ostrově na Rastattském nádvoří ihned u Informačního centra Na Zámku to bude příběh Štěpána Šlika, na Staré radnici příběh Leopolda II. Toskánského, v Zámeckém parku vyprávění o výstavbě Paláce princů, Pohledové zdi a zámecké zahradě v době její největší slávy, v Klášterním areálu pak příběh o stavebním vývoji Posvátného okrsku.

Jak projekt poznáte a jak to celé funguje

V jednotlivých městech jsou rozmístěny žluté tabule, které s sebou nesou informaci o daném místě či lokalitě. Na tabulích budou umístěny QR kódy, jejichž prostřednictvím, si můžete stáhnout aplikaci (více info na www.zivehory.cz) a díky ní potom načtete další QR kód s příslušnou vizualizaci k místu.

ostrov 7 1
Zabaví se jednotlivci, páry, školy i rodinky. Pojďte to taky zkusit!
Mapa google 6 mist

Snazší a bez práce pro Vás bude zapůjčit si oproti vratné záloze v infocentrech daných měst (v Ostrově v IC Na Zámku) tablet, kde jsou jednotlivé vizualizace již nahrány. Na chytrých telefonech pak vizualizaci můžete zhlédnout, v případě že si do nich nainstalujete speciální aplikaci buď pro Android nebo pro iOS. Aplikace jsou zdarma dostupné na Google Play nebo v App Store.

Školy jsou u nás vítány

Právě školy začaly chodit do Infocentra Na Zámku pravidelně a s projektem Znouoživené Krušnohoří se rády seznamují. Využívají moderní technologie k tomu, aby svým žákům zpestřily vyučování a to žáci oceňují.

Soutěžní kvízy

S projektem Znovuoživené Krušnohoří se dá i soutěžit. V Informačním centru Na Zámku jsou připraveny tiskoviny – soutěžní kvízy o třech úrovních náročnosti. Vyplněné a správně zodpovězené kvízy bývají jednou za čas losovány a výherci obdrží drobné propagační předměty města.

Potlesk autorům a poděkování

Na vývoji a tvorbě Znovuoživeného Krušnohoří se podílela společnost Antikomplex několik let za finančního přispění fondů Evropské unie. Všichni zúčastnění doufají, že lepší poznání historie pomůže chránit a rozvíjet kulturní, přírodní a historické dědictví Krušnohoří – našeho společného území.

ZNK loga paticka upr1

© 2024 Město Ostrov