Ostrov je díky své bohaté nabídce vyhledávanou turistickou destinací pro krátkodobé pobyty. Jedním z nejvíce navštěvovaných míst je ostrovský zámek s jeho expozicemi. Proto se snažíme již tak atraktivní prostory, které sice nenabízí klasickou zámeckou prohlídku s historickým vybavením komnat, přizpůsobit návštěvníkovi tak, aby měl pocit, že se zde zámecké historie přesto dotkne.
Modernizace expozic na zámku
Na ostrovském zámku jsou celoročně přístupné tři expozice, které jsou průběžně doplňovány. Přibývají nejen exponáty, ale také různé technické novinky a edukativní prvky. Díky dotykovému budete moci nahlédnout i do míst, které nejsou běžně přístupné. “Navštívit” tak budete moci například podkroví a půdy soukromých domů v Ostrově z dávné doby, gotická sklepení, ale i další artefakty, které není možné běžně vidět. Pro zájemce zde bude k nahlédnutí rozsáhlý rodokmen celého rodu Šliků a to od středověku do současnosti. A zprostředkujeme Vám i rozhovor s potomkem rodu Šliků – Margaretou Šlikovou.
Slavní rodáci města Ostrova
Nabízí se otázka, proč takovou pozornost věnujeme právě Šlikům? Ne náhodu se západní části zámku říká Šlikovský zámek. Narodili se zde na zámku hned dva významní příslušníci tohoto rodu, kteří se nesmazatelně zapsali do historie naší země. Štěpán Šlik byl z dnešního pohledu úspěšným podnikatelem a stál nejen za těžbou stříbra v Jáchymově, ale zejména za ražbou Jáchymovských tolarů, které se staly ve své době významným evropským platidlem a rovněž předchůdcem slavného amerického dolaru. Jáchym Ondřej Šlik byl významný vzdělanec, politik a vůdčí osoba stavovského povstání, za což byl prvním z 27 „českých pánů“ popraven roku 1621 na Staroměstském náměstí.




Současná expozice k rodu Šliků představuje nejen samotné historické osobnosti, ale také řadu historických souvislostí, událostí a předmětů. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout mince, šperky, listiny, obrazy, ale také údajný katovský meč kata Jana Mydláře, kterým mohl být Jáchym Ondřej Šlik sťat. Zlatým hřebem expozice je národní kulturní památka – Šlikovská mincovní kazeta osazená 44 stříbrnými tolary. Součástí expozice je video prezentace o historii mapující i dobu Šliků.
Poděkování za podporu
Děkujeme Karlovarskému kraji (www.kr-karlovarsky.cz) za finanční podporu tohoto projektu ve výši 54 tis. Kč.
