Unikátní cesta nejen Karlovarským krajem
Severozápadní Čechy se mohou pochlubit výrobkem, který proslavil Českou republiku po celém světě. Porcelán, pro někoho všední výrobek, pro někoho umělecké dílo s nekonečnými designérskými možnostmi. Porcelán, jako jeden z mála produktů dokáže vyjasnit složité vztahy mezi uměním a užitnou hodnotou. To vše jako by bylo geneticky uloženo v údolí řeky Ohře, kde na malém prostoru naleznete celý porcelánový svět.
Ojedinělý projekt „Cesta porcelánu“ mapuje více než 220 let dlouhou trvající tradici výroby porcelánu v severozápadním regionu Čech. Na této cestě se seznámíte nejen s historií a současností výroby porcelánu, ale také s lidskými osudy, a také s krásným i zajímavým prostředím, které je s tímto produktem spojeno. Nevšední cestu za porcelánem si můžete prodloužit podobně koncipovaným projektem v Německu s výchozím bodem v městě Selb.
Od roku 2010 se původně Bavorský projekt snaží prorazit také na českou stranu českoněmecké hranice, konkrétně do Karlovarského a ústeckého kraje. V Čechách má výroba porcelánu rovněž slouhou a bohatou tradici. Významným aktérem se ve své době stal Dům kultury Ostrov, který hledal cestu, jak lépe propagovat „porcelánové“ sbírky v ostrovském klášteře. Projekt porcelánová cesta mezinárodní se začal připravovat v roce 2010 a po cca roce usilovné práce získal finanční podporu z program Cíl III, kdy žadatelem bylo muzeum porcelánu Porzellanikon v Selbu a partnerem Dům kultury Ostrov. Partnerství později převzalo a projekt dokončilo město Horní Slavkov.
Dne 1. června 2019 se Ostrov oficiálně vrátil do projektu Cesta porcelánu mezinárodní. V rámci akce Den pro Ostrov, která se uskutečnila v sobotu 15. června 2019, byla otevřena nová expozice Ostrovského porcelánu ve dvoraně ostrovského zámku. Vernisáže se zúčastnili zástupci projektu Porzellanstrasse.