SLEDUJTE NÁS

Ostrov na Cestě porcelánu

Unikátní cesta nejen Karlovarským krajem

Severozápadní Čechy se mohou pochlubit výrobkem, který proslavil Českou republiku po celém světě. Porcelán, pro někoho všední výrobek, pro někoho umělecké dílo s nekonečnými designérskými možnostmi. Porcelán, jako jeden z mála produktů dokáže vyjasnit složité vztahy mezi uměním a užitnou hodnotou. To vše jako by bylo geneticky uloženo v údolí řeky Ohře, kde na malém prostoru naleznete celý porcelánový svět.

Ojedinělý projekt „Cesta porcelánu“ mapuje více než 220 let dlouhou trvající tradici výroby porcelánu v severozápadním regionu Čech. Na této cestě se seznámíte nejen s historií a současností výroby porcelánu, ale také s lidskými osudy, a také s krásným i zajímavým prostředím, které je s tímto produktem spojeno. Nevšední cestu za porcelánem si můžete prodloužit podobně koncipovaným projektem v Německu s výchozím bodem v městě Selb.

Od roku 2010 se původně Bavorský projekt snaží prorazit také na českou stranu českoněmecké hranice, konkrétně do Karlovarského a ústeckého kraje. V Čechách má výroba porcelánu rovněž slouhou a bohatou tradici. Významným aktérem se ve své době stal Dům kultury Ostrov, který hledal cestu, jak lépe propagovat „porcelánové“ sbírky v ostrovském klášteře. Projekt porcelánová cesta mezinárodní se začal připravovat v roce 2010 a po cca roce usilovné práce získal finanční podporu z program Cíl III, kdy žadatelem bylo muzeum porcelánu Porzellanikon v Selbu a partnerem Dům kultury Ostrov. Partnerství později převzalo a projekt dokončilo město Horní Slavkov.

 

Dne 1. června 2019 se Ostrov oficiálně vrátil do projektu Cesta porcelánu mezinárodní. V rámci akce Den pro Ostrov, která se uskutečnila v sobotu 15. června 2019, byla otevřena nová expozice Ostrovského porcelánu ve dvoraně ostrovského zámku. Vernisáže se zúčastnili zástupci projektu Porzellanstrasse.

Oficiální stránky Mezinárodní cesty porcelánu

Stáhněte si malého elektronického průvodce regionem.