VI. mezinárodní historické symposium Ostrov nese název „Ostrov v Evropě, Evropa v Ostrově“.
Již po 6. se v Ostrově bude konat ve dnech 29.-30. září 2023 akce s mezinárodním akcentem, akce prestižní, která je již tradiční příležitostí pro setkání odborníků i široké veřejnosti. Každoročně je pečlivě vybíráno téma, které tzv. rezonuje ostrovskou historií a co víc, prolíná se i do současnosti. Jak? Minimálně tím, že si při zajímavých přednáškách připomínáme historii, památky i odkazy, které nám tu naši předchůdci zanechali.
Pozvánka s programem ke stažení zde:
Kompletní program symposia s anotacemi ke stažení zde:
Letošní název symposia věští opět něco jedinečného. Rádi bychom představili významné osobnosti – panovníky, diplomaty, architekty a umělce, jejichž činnost nás v Evropě proslavila. S tímto jde ruku v ruce proslavení města daleko za hranicemi i skrze produkty pocházející z Ostrova. Představeny budou osobnosti od králů a císařů až po zástupce šlechtických rodů jako byli Šlikové, vévodové sasko-lauenburští, markrabata bádenská a toskánská větev císařského rodu Habsburg-Lothringen, kteří ve své době Ostrov vlastnili. Ostrov zaujímal ve své historické době velmi strategickou polohu, a právě to si uvědomovali už čeští králové – Přemysl Otakar II., Jan Lucemburský a Karel IV. Však také Ostrovem vedla slavná obchodní cesta z Prahy do Norimberku zvaná Via regia. Město později ve světě proslavila těžba stříbra v nedalekém Jáchymově, a to právě díky Šlikům, kteří na ostrovském panství v 16. století žili a v Jáchymově razili stříbrné jáchymovské tolary, jež se staly inspirací americkému dolaru. Rod sasko-lauenburských vévodů, jež ostrovské panství vlastnil v 17. století přispěl ke světoznámosti města zvelebením zámecké zahrady do takové míry, že se jí říkalo osmý div světa a každý, kdo v Evropě tu dobu něco znamenal, toužil dostat pozvání právě na ostrovský zámek. Zahrada byla předlohou nejen pro české zámecké zahrady, ale i pro zahrady za hranicemi české země. Tak Ostrov znovu vstoupil do Evropy. V té době vznikla i první raně barokní kaple sv. Anny – pohřební kaple vévodů sasko-lauenburských, která se stala první centrální stavbou celého Posvátného okrsku v Klášterním areálu, který dodnes jezdí obdivovat odborníci i milovníci sakrální architektury. Později se stal Ostrov načas i hlavním sídlem bádenského markrabství. V Bádenském zámku v Ostrově (dnešním Paláci princů) byla vybudována luxusní knížecí koupelnová apartmá, která na tehdejší dobu v Čechách nebyla obvyklá a jaká neměla ani řada evropských vládců. Tímto způsobem přišla Evropa do Ostrova. Na výstavbě ostrovské rezidence se vystřídali světoznámí stavitelé a architekti (např. Domenico Egidio Rossi a Michael Ludwig Anton Rohrer se svými syny Johannem Michaelem Ludwigem a Johannem Peterem, sochař Jeremiáš Süssner apod.). Svým významem tak ostrovská architektura, stavební a umělecká činnost překročila hranice Čech i habsburských dědičných zemí.
Srdečně zveme všechny milovníky historie na jedinečné prezentace odborníků, kteří dokáží velmi zajímavou formou upoutat každého návštěvníka i z řad široké veřejnosti. Dvoudenní akce je se vstupem volným.
Záštitu nad symposiem převzali místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Tomáš Czernin a hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek. Akce se uskuteční za finanční podpory Karlovarského kraje a partnerů symposia: PANATTONI Czech Republic Development, s. r. o., Accolade, s.r.o., Vodárny a kanalizace Karlovy Vary, a. s., Léčebné lázně Jáchymov, a. s., AXXOS HOTELS & RESORTS s.r.o., Dopravní podnik Karlovy Vary a. s., MUDr. Zdeňka Tomašecká – Plicní ambulance Ostrov. Mediálním partnerem akce je Český rozhlas Karlovy Vary. Všem sponzorům, bez nichž by tato jedinečná akce nemohla proběhnout, vřele děkujeme!
Dita Poledníčková, manažer cestovního ruchu